Letöltések
A tankönyvellátás helyi rendje 2019-2020 tanévre Letöltés
Történet
Iskolánk 1963 szeptemberében kezdte meg működését az 1952-ben államosított, két évfolyamos Gép- és Gyorsíró iskola szervezetére épült új Közgazdasági Szakközépiskolaként a XIII. kerület Váci út 67.szám alatt. 1973-ban önálló épületet kapott az iskola és átköltözött a Váci út 89. szám alá, ahol jelenleg is működik.kep4
Iskolánk 1988-ban vette fel Károlyi Mihály (1875-1955) nevét, aki 1918-1919-ben az ország miniszterelnöke volt. 1998-ban épületbővítésre került sor. A tornaterem feletti lapos tetőn emeletráépítés történt és az így létrejött 145 négyzetméteren önálló könyvtárhelyiség került kialakításra.
A könyvtár mai kor követelményeinek megfelelően modern, napos, világos. 30 ülőhely és 4 internet hozzáféréssel rendelkező számítógép áll a felhasználók rendelkezésére. Ideális helyszín a diákok tanulásának és délutáni szabadidejük hasznos eltöltésének.
Gyűjtőkör
Az állomány tervszerű, meghatározott irányú fejlesztésekor az iskola pedagógiai programja által megfogalmazott cél- és feladatrendszeréből indultunk ki, amely meghatározza a könyvtár alapfunkcióját.
A tananyagon túlmutató érdeklődés kielégítésére iskolán kívüli lehetőségeket is figyelembe veszünk (például a Szabó Ervin Könyvtár Dagály utcai fiókkönyvtárát, és a számítógépes hálózaton elérhető információkat) az oktató-nevelőmunkához rendszeresen szükséges állományrészek fejlesztését azonban minden körülmények között folyamatosan biztosítani kell.
Állomány
Az ismeretközlő irodalmat a könyvtár szabadpolcos rendszerben, ETO-rendben tárolja, amely egyrészt ajándékba kapott könyvekből áll, másrészt tudatos állományfejlesztés eredménye. A könyvtár jelenleg rendelkezik egy kézikönyvtári-, szépirodalomi résszel és jelentős mennyiségű tankönyvvel. A hivatali segédkönyvtár a könyvtári állománytól függetlenül, az iskola vezetőinél, illetve a gazdasági irodában található letéti könyvtárként. A könyvek mellett időszaki kiadványok is megtalálhatóak.
Jelenleg közel 25 ezer információhordozóval rendelkezünk. Ebből körülbelül 22 ezer a nyomtatott, a többi a multimédia részben található dokumentum.
- Kézikönyvtár, időszaki kiadványok
- általános és szaklexikonok;
- általános és szakenciklopédiák;
- szótárak, fogalomgyűjtemények, kézikönyvek, összefoglalók, atlaszok;
- a tantárgyaknak megfeleltetett, 13 féle napi-, heti és folyóirat, napilap: elsősorban gazdasági, pénzügyi, természet- és történelemtudományi ismereteket nyújtó témakörökben – valamint általános pedagógiai és tantárgymódszertani folyóiratok;
- Ismeretközlő irodalom
- az alapvizsga, az érettségi vizsga és a szakképesítő vizsga követelményrendszerének megfeleltetett alap- és középszintű irodalom;
- közismereti és szakmai tantárgyi programokban meghatározott házi és ajánlott olvasmányok.
- Pedagógiai gyűjtemény (tanári segédkönyvek)
- pedagógiai lexikonok, enciklopédiák, fogalomgyűjtemények, szótárak;
- a pedagógiai programban meghatározott nevelési és - oktatási cél megvalósításához szükséges szakirodalom;
- oktatási intézmények tájékoztatói;
- az iskola történetéről, az iskola névadójáról szóló dokumentumok;
- a műveltségi területek módszertani segédkönyvei, segédletei.
- Szépirodalom
- érettségi vizsgához és az általános műveltséghez kapcsolódó, illetve a tantárgyak mikrotervében szereplő követelmények teljesítéséhez nélkülözhetetlen művek;
- házi- és ajánlott olvasmányok több példányban;
- a nevelési program megvalósításához szükséges alkotások;
- Tartós tankönyvek
- az iskolában tanított valamennyi tantárgy tanulásához szükséges tankönyv;
- jelentős idegen nyelvi állomány: a nyelvtanuláshoz szükséges legfontosabb nyelvkönyvek, segédkönyvek, a sikeres nyelvvizsgához szükséges dokumentumok is olvasóink rendelkezésére állnak.
- Multimédia
- hangkazetták;
- CD-k, DVD-k;
- CD-ROM-ok, DVD-ROM-ok;
- videokazetták;
- elektronikus dokumentumok.
Szolgáltatások
Az iskola könyvtárát az iskola tanulói, pedagógusai, adminisztratív és technikai dolgozói használhatják a beiratkozást követően. A beiratkozás díjtalan. A felhasználók nyilvántartása és a dokumentumok mozgása kölcsönzőjegyen, valamint az integrált könyvtári rendszeren keresztül történik.
- Helyben használat
A könyvtárostanár szakmai segítséget ad:
- az információhordozók közötti eligazodásban,
- az információk kezelésében,
- a szellemi munka technikájának alkalmazásában,
- a technikai eszközök használatában.
A csak helyben használható dokumentumokat a szaktanárok egy tanítási órára, indokolt esetben a könyvtár zárása és nyitása közötti időre kikölcsönözhetik.
- Kölcsönzés
A kölcsönzési idő tankönyvek esetében egy tanév, más típusú dokumentum esetében 4 hét. Késedelem esetén az eljárás a következő: a könyvtáros szóbeli emlékeztetője, írásbeli emlékeztető az osztályfőnök részére, majd osztályfőnöki figyelmeztetés a könyvtáros kérésére, végül írásos figyelmeztetés eljuttatása a szülőkhöz. A kikölcsönzött könyveket minden tanulónak a tanév vége előtt két héttel vissza kell adni. Erről az érintetteket egy hónappal korábban tájékoztatja a könyvtáros tanár. Az elveszett, vagy erősen megrongálódott dokumentumot az olvasó köteles egy kifogástalan példánnyal vagy a könyvtár számára szükséges más művel pótolni, illetve a könyv árát megtéríteni.
- Csoportos használat
Az osztályok, a tanulócsoportok, szakkörök részére a könyvtáros tanár, az osztályfőnökök, a szaktanárok, a szakkörvezetők szakórákat, foglalkozásokat tarthatnak.
Programok
A könyvtár alapszolgáltatásain túl számos alkalommal helyt ad különböző programoknak is.
- tanórai foglalkozások,
- különböző vetélkedők, versenyek,
- Károlyi napi programok
- könyvtárhasználati órák és felkészítők stb.
Házirend
- A könyvtár területén kulturáltan kell viselkedni.
- A könyvtárba táskát bevinni nem szabad, tilos az étkezés, a mobiltelefon használata. Ügyelni kell, hogy hangos beszéddel, zenehallgatással senki ne zavarja a többi olvasót, könyvtárhasználót.
- A könyvtárban tilos a dohányzás!
- A könyvtáros tudta nélkül illetéktelen személy nem tartózkodhat a helyiségben.
- A könyvtárostanár a kötelező óraszám keretében biztosítja a könyvtár nyitva tartását (heti 22 óra) és a könyvtári órákat.
Nyitvatartási rend
- Hétfő: 1000-1200
- Szerda: 1200-1400
A nyitva tartás indokolt esetben változhat a kötelező nyitvatartási idő figyelembe vételével.
Elérhetőségek
Cím: 1139 Budapest, Váci út 89. I.emelet 137.
Telefon: +36 1 320-8427/121
E-mail: toth.kornelia@karolyi-kozgazd.hu
Könyvtárostanár: Tóth Kornélia